Objavljeno: 19.02.2017.

Šta privrednici moraju da znaju o novinama zakona o računovodstvu i reviziji?

Privredna komora (PKCG) je u saradnji sa Institutom sertifikovanih računovođa Crne Gore, organizovala seminar na temu Novine u zakonima o računovodstvu i reviziji, u cilju unaprijeđenja znanja i vještina privrednika.

Predavač na seminaru je bio generalni sekretar Instituta sertifikovanih računovođa Crne Gore, Igor Pavićević.

On je podsjetio da je novi Zakon o računovodstvu stupio na snagu u avgustu prošle godine, a Zakon o reviziji u januaru.

“U Zakon o računovodstvu je, između ostalog, uvedena kolektivna odgovornost po kojoj su svi članovi upravljačkih struktura i nadzornih organa podjednako odgovorni za finansijske iskaze, zatim novi pragovi razvrstavanja četiri kategorije preduzeća na mikro, mala, srednja i velika”, precizirao je Pavićević.

Novitet za srednja i velika preduzeća je izvještaj menadžmenta, daleko složeniji od svih dosadašnjih koji su pratili finansijske iskaze, a o kojem će ocjenu morati da daje ovlašćeni revizor.

“Novi su i izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja za subjekte od javnog interesa, zatim nefinansijski izvještaj za velika preduzeća ili velike grupe preduzeća koje istovremeno imaju više od 500 zaposlenih, a koja su u obavezi da u tom izvještaju navedu dodatne informacije o poštovanju ljudskih prava, borbi protiv korupcije, ulaganjima u cilju zaštite životne sredine i rizicima poslovanja”, rekao je Pavićević.

On je dodao da je uveden i izvještaj o koncesionim plaćanjima ukoliko ona na godišnjem nivou prelaze 100 hiljada EUR.

“Novi Zakon o računovodstvu se ne bavi samo privrednim društvima već i nevladinim sektorom, koji su obavezni da poslovanje usklade sa tim aktom”, rekao je Pavićević.

Prema njegovim riječima, u Zakon o reviziji su inkorporirane sve relevantne smjernice i direktive EU, a najvažnija je da će se od ove godine statutarna revizija odnositi i na srednja preduzeća, a ne samo na velika ili matična, odnosno preduzeća koja se kotiraju na berzi.

“Ovom odredbom je u potpunosti ispoštovana direktiva EU, koja je ostavila državama članicama da same odluče da li će se obavezna revizija uvesti i za mala preduzeća. Zajednički stav Instituta i Ministarstva finansija je bio da bi takva odredba predstavljala veliko opterećenje nad malim preduzećima, pa nije uvedena u Zakon”, objasnio je Pavićević.

Po tom zakonu, revizija je dodatno obavezna i za subjekte od javnog interesa, odnosno banke, osiguravajuća društva, emitente hartija od vrijednsoti, grupe srednjih i velikih preduzeća, zatim za investiciona društva, investicione fondove, dobrovoljne penzione fondove, društva za upravljanje penzionim i investicionim fondovima.

Sva ta preduzeća će, kako je naveo, morati da imenuju u svojim firmama revizorske odbore, od tri člana od kojih jedan mora imati adekvatno znanje iz računovodstva ili revizije.

“Zadatak revizorskih odbora je veoma složen, jer će morati da prate rad internih kontrola ili interne revizije, zatim postupak finansijskog izvještavanja što ih dovodi u kolektivnu odgovornost sa osobama koje su u upravljačkim strukturama, sa aspekta istinitosti i objektivnosti finansijskih iskaza. Zbog toga će biti veoma važno da preduzeća zapošljavaju kvalitetne i visoko obrazovane računovodstvene profesionalce”, ocijenio je Pavićević.

Sa aspekta kvaliteta obavljanja revizija, inkorporirano je rješenje da se uvodi savjet za javni nadzor nad revizorima, koji će imati posebnu inspekcijsku službu, i jednom će u tri godine kontrolisati rad svakog od 27 revizorskih društava i 68 ovlašćenih revizora. Na taj način se obezbjeđuje kvalitet obavljanja revizije i javni interes.

“Po zakonu je uveden način oduzimanja licence revizorima za nestručan rad koji nije u skladu sa standardima revizije i za nepoštovanje Etičkog kodeksa”, dodao je Pavićević.

Novitet koji je veoma značajan i istovremeno usklađen sa direktivama EU je da će se ubuduće brže dobijati licenca ovlašćenog revizora. “Takođe će se uvažiti revizorski staž od tri godine i prije sticanja sertifikata u rangu sertifikovani računovođa”, zaključio je Pavićević.

Izvor: CDM