Porez na dobit pravnih lica

Obaveza plaćanja poreza na dohodak pravnih lica uređena je Zakonom o porezu na dobit pravnih lica.

Ko je obveznik poreza na dobit ?

Obveznik poreza na dobit je rezidentno, odnosno nerezidentno pravno lice koje obavlja djelatnost radi sticanja dobiti. Obveznik poreza na dobit je i komanditno društvo. Rezidentno pravno lice je lice koje je osnovano u RCG ili koje ima sjedište stvarne uprave i kontrole na teritoriji RCG. Nerezidentno pravno lice je lice koje nije osnovano u RCG i nema sjedište stvarne uprave i kontrole u RCG.

Šta je predmet oporezivanja ?

-Predmet oporezivanja rezidentnog pravnog lica je dobit koju to lice ostvari u RCG i izvan RCG.
- Predmet oporezivanja nerezidentnog pravnog lica je dobit koju to lice ostvari u RCG.
- Predmet oporezivanja stalne poslovne jedinice nerezidentnog pravnog lica je dobit koju ostvari ta poslovna jedinica u RCG.
- Stalnom poslovnom jedinicom smatra se stalno mjesto poslovanja preko kojeg pravno lice u potpunosti ili djelimično vodi svoje poslovanje i koje je organizovano u jednom od sljedećih oblika: mjesto uprave, filijala, kancelarija, fabrika, radionica, rudnik, nalazište nafte ili gasa, kamenolom ili bilo koje drugo mjesto gdje se vrši eksploatacija prirodnog bogatstva.
- Gradilište ili montažni objekat konstituiše stalnu poslovnu jedinicu jedino ako traju duže od šest mjeseci.

Koji su izvori dobiti pravnih lica?

Izvori dobiti pravnih lica su prihodi ostvareni od:
- prodaje dobara proizvedenih u RCG;
- pružanja usluga u RCG;
- kamate ostvarene od rezidentnog poreskog obveznika i stalne poslovne jedinice nerezidentnog pravnog lica;
- dividende isplaćene od strane rezidentnog pravnog lica;
- korišćenja imovinskih prava u RCG�;
- eksploatacije prirodnog bogatstva;
- nepokretne i pokretne imovine koja se nalazi u RCG;
- prodaje nepokretne i pokretne imovine ako se njen prodavac nalazi u RCG;
- osiguranja i reosiguranja od rizika ostvarenih u RCG.
• Izvorima dobiti smatraju se i drugi ne pomenuti prihodi ukoliko su nastali po osnovu obavljanja djelatnosti u RCG.

Ko je izuzet od plaćanja poreza na dobit pravnih lica?

• Porez na dobit pravnih lica ne plaćaju:
- Centralna banka Crne Gore,
- Javni fondovi i javne ustanove čiji je osnivač Crna Gora ili jedinica lokalne samouprave, osim za dobit koju ostvaruju prodajom proizvoda i usluga na tržištu.

Šta čini poresku osnovicu?

• Osnovicu poreza na dobit pravnih lica čini oporeziva dobit poreskog obveznika.
• Oporeziva dobit se utvrđuje usklađivanjem dobiti iskazane u bilansu uspjeha prema računovodstvenim propisima, korigovane na način predviđen poreskim zakonom.
• Prihodi od dividendi i udjela u dobiti pravnih lica ne uključuju se u poresku osnovicu (za ove prihode plaća se porez po odbitku na izvoru).

Koje su poreske stope?

Stopa poreza na dobit je proporcionalna i iznosi 9% od poreske osnovice (oporezive dobiti).
Obveznik poreza na dobit dužan je da obračuna i uplati porez po odbitku na:
- dividende i udjele u dobiti u pravnom licu,
- autorske naknade, kamate, kapitalne dobitke i naknade po osnovu zakupnine nepokretnosti koje se isplaćuju nerezidentnom pravnom licu.
• Stopa poreza za prethodno navedene prihode iznosi 9%.

Koja su poreska oslobođenja i olakšice?

Oslobođeni su od plaćanja poreza na dobit:
- novoosnovano pravno lice u privredno nedovoljno razvijenim opštinama, koje obavlja proizvodnu djelatnost, za prve tri godine od početka obavljanja djelatnosti;
- novoosnovana poslovna jedinica u privredno nedovoljno razvijenim opštinama koja obavlja proizvodnu djelatnost, za prve tri godine od početka obavljanja djelatnosti, srazmjerno učešću u ukupnoj dobiti.

• Poreske olakšice se mogu koristiti po osnovu:
- zapošljavanja novih radnika;
- ulaganja u hartije od vrijednosti;
- programskih aktivnosti nevladinih organizacija.

• Poreskom obvezniku, koji u poslovnoj godini, na neodređeno vrijeme, a najmanje na dvije godine zaposli nove radnike, poreska osnovica se umanjuje za iznos bruto plate tih radnika, uvećanih za pripadajuće doprinose za obavezno socijalno osiguranje koje plaća poslodavac. Ova olakšica se primjenjuje godinu dana od dana zaposlenja novog radnika.

• Prihodi od kapitalnih dobitaka od hartija od vrijednosti koji se ulažu u kupovinu novih hartija od vrijednosti, ukoliko su reinvestirani u periodu od 12 mjeseci od njihovog nastanka, ne oporezuju se.

• Prihodi od prodaje hartija od vrijednosti koje je poreski obveznik držao duže od dvije godine u svom portfelju, izuzeti su od oporezivanja.

• Pravna lica osnovana kao nevladine organizacije oslobađaju se poreza na dobit do iznosa od 4.000 Eura, pod uslovom da tu dobit upotrijebe za ostvarivanje ciljeva zbog kojih su osnovana.

Kako se oporezuju kapitalni dobici pravnih lica?

Kapitalnim dobitkom smatra se prihod koji poreski obveznik ostvari prodajom ili drugim prenosom uz naknadu zemljišta, građevinskih objekata, imovinskih prava, udjela u kapitalu i hartije od vrijednosti.

• Kapitalni dobici se ne oporezuju posebno u trenutku prodaje navedene imovine, već se uključuje u oporezivu dobit prilikom izrade godišnjeg poreskog bilansa.
• Kapitalni dobitak ostvaren prodajom hartija od vrijednosti koji se u periodu od 12 mjeseci reinvestira za kupovinu novih hartija od vrijednosti ne uključuje se u poresku osnovicu u godini u kojoj je dobitak ostvaren.
• Ukoliko se kapitalni dobitak ne reinvestira u roku od 12 mjeseci, taj iznos se uključuje u poresku osnovicu u godini koja slijedi godini nastanka kapitalnog dobitka.
• Kapitalni dobitak ostvaren prodajom hartija od vrijednosti koje je poreski obveznik u svom portfelju držao duže od dvije godine, ne oporezuje se.

Kako se obračunava i kada se plaća porez na dobit?

Poreski period za koji se obračunava porez na dobit je finansijska godina odnosno kalendarska godina, osim u slučaju likvidacije ili otpočinjanja obavljanja djelatnosti u toku godine.

• Porez na dobit se obračunava nakon isteka finansijske godine ili drugog perioda utvrđivanja poreza, prema poreskoj osnovici ostvarenoj u tom periodu.
• Obveznik poreza na dobit je dužan da za period za koji se obračunava porez , nadležnom poreskom organu (prema svom sjedištu), podnese poresku prijavu.
• Poreska prijava se podnosi u roku od tri mjeseca od isteka perioda za koji se obračunava porez (do 31. marta). U istom roku vrši se i uplata poreza iskazanog u poreskoj prijavi.
• Poreski obveznik, tokom godine, porez na dobit plaća u vidu mjesečnih akontacija, čiju visinu određuje na osnovu poreske prijave za prethodnu godinu.
• Akontacija poreza na dobit se plaća do kraja tekućeg mjeseca za prethodni mjesec u visini 1/12 poreske obavezepo poreskoj prijavi za prethodnu godinu.

Izvor: Poreska uprava